Məlumat

Pi sayının neçə onluq yerləri məlumdur?


Kaliforniya ştatındakı Santa Clara Universiteti tərəfindən hesablanmış Pi-də səkkiz trilyon onluq yer artıq məlumdur. Zamanla qurulmuş Pi onluq yerləri qeydləri üçün aşağıdakı cədvələ baxın.

RiyaziyyatçıİlOndilli Evlər
Misirlilər1650 A.C.1
Arximed250 A.C.3
Zu Chongzhi480-ci il7
Ghiyath əl-Kaşi142416
Ludolf van Ceulen159635
Georg von Vega1794126
Gauss1824200
William Shanks1874527
Levi B. Smith, John W. Wrench19491.120
Daniel Shanks, John W. Wrench1961100.265
Jean Guilloud, M. Bouyer19731.000.000
Yasumasa Kanada, Sayaka Yoshino, Yoshiaki Tamura198216.777.206
Yasumasa Kanada, Yoshiaki Tamura, Yoshinobu Kubo1987134.217.700
Chudnovskys19891.011.196.691
Yasumasa Kanada, Daisuke Takahashi199751.539.600.000
Yasumasa Kanada, Daisuke Takahashi1999206.158.430.000
Yasumasa Kanada20021.241.100.000.000
Daisuke Takahashi20092.576.980.370.000
Fabrice Bellard20102.699.999.990.000
Shigeru Kondo və Alexander Yee20105.000.000.000.000
Shigeru Kondo və Alexander Yee201110.000.000.000.000
Santa Clara Universiteti20138.000.000.000.000.000

Buna da baxın: Pi haqqında 10 maraqlı fakt